Studije slučaja

Ocenjen kao jedan od najefektivnijih načina savremenog učenja i profesionalnog razvoja, metod studije slučaja primenjuje se kako bi znanje učesnika diskusije stavio u praktičnu primenu i istovremeno unapredio njihovo kritičko i analitičko razmišljanje; sposobnost rešavanja problema i donošenja odluka, kao i snalaženje u kriznim situacijama.

Ovaj metod koristimo u nastavi od osnivanja FEFA najpre jer želimo da naši diplomci budu proaktivni, timski orijentisani, odgovorni i spremni za preuzimanje rizika, a sve sa ciljem što kompletnije pripremljenosti za njihove buduće poslovne izazove.

Vođeni mišlju da u modernom svetu punom nepoznanica najčešće ne postoji jednoznačan odgovor, uz pomoć ove metode poseban akcenat stavljamo na razvoj adaptibilnosti, kognitivnih i interpersonalnih veština naših studenata.

Analizom različitih realnih slučaja, oni se stavljaju u okruženje koje zahteva prepoznavanje i razumevanje celokupnog konteksta situacije – izazove, šanse i probleme koji se moraju rešiti kroz zajedničku diskusiju. Osim spomenutih veština, imaju mogućnost da dodatno unaprede i primene teorijske koncepte, ali i druga stečena znanja.

U nastavku vam predstavljamo neke od studija slučaja koje su, zahvaljujućim velikom broju uspešno rešenih primera na nastavi, naši studenti samostalno osmislili, uz asistenciju profesora.

Kompanija DHL, jedan od svetskih lidera u oblasti logistike, primenom nosive tehnologije uspeva da poboljša rad svojih skladišta. Ova kompanija je 2015. godine pokrenula projekat opremanja svojih magacionera Guglovim „pametnim“ naočarima, koje pružaju mogućnost korišćenja proširene stvarnosti u radu. Zahvaljujući informacijama koje se zaposlenom prikazuju u staklima naočara, on/a je u stanju da lakše i brže pronađe, skenira, sortira i premešta pošiljke u skladištu i to bez pomoći ručnog skenera ili štampane liste inventara. Izmereno je da su DHL-ova skladišta, primenom „pametnih“ naočara, unapredila svoju produktivnost za 15%. Na krilima ovih rezultata, kompanija je 2019. godine otpočela sa primenom još naprednije verzije „pametnih“ naočara. Predviđanja stručnjaka ukazuju da će u narednih deset godina, u oko 90% skladišta u svetu, radnici koristiti neki vid nosive tehnologije, koji osim naočara, u ovom kontekstu podrazumeva i „pametne“ satove, skenere u obliku prstena, itd.