Studije slučaja

Ocenjen kao jedan od najefektivnijih načina savremenog učenja i profesionalnog razvoja, metod studije slučaja primenjuje se kako bi znanje učesnika diskusije stavio u praktičnu primenu i istovremeno unapredio njihovo kritičko i analitičko razmišljanje; sposobnost rešavanja problema i donošenja odluka, kao i snalaženje u kriznim situacijama.

Ovaj metod koristimo u nastavi od osnivanja FEFA najpre jer želimo da naši diplomci budu proaktivni, timski orijentisani, odgovorni i spremni za preuzimanje rizika, a sve sa ciljem što kompletnije pripremljenosti za njihove buduće poslovne izazove.

Vođeni mišlju da u modernom svetu punom nepoznanica najčešće ne postoji jednoznačan odgovor, uz pomoć ove metode poseban akcenat stavljamo na razvoj adaptibilnosti, kognitivnih i interpersonalnih veština naših studenata.

Analizom različitih realnih slučaja, oni se stavljaju u okruženje koje zahteva prepoznavanje i razumevanje celokupnog konteksta situacije – izazove, šanse i probleme koji se moraju rešiti kroz zajedničku diskusiju. Osim spomenutih veština, imaju mogućnost da dodatno unaprede i primene teorijske koncepte, ali i druga stečena znanja.

U nastavku vam predstavljamo neke od studija slučaja koje su, zahvaljujućim velikom broju uspešno rešenih primera na nastavi, naši studenti samostalno osmislili, uz asistenciju profesora.

U eri sve šire primene veštačke inteligencije, jedno od pitanja, koje se, s tim u vezi, postavlja je: „Može li veštačka inteligencija da zameni advokate i sudije?“. Džošua Brauder, 22-ogodišnji student Stenforda, želi da primenom veštačke inteligencije unese dramatičnu promenu u oblast advokature vrednu preko 200 milijardi dolara. On je pokrenuo aplikaciju pod nazivom DoNotPay, koja ima za cilj da putem četbota pruži ljudima odgovarajuće besplatne pravne savete i omogući im da bez pomoći advokata podnesu tužbe, reše određene administrativne procedure, zaštite svoja potrošačka prava, povrate višak putnih troškova, itd. Mišljenja korisnika ove aplikacije su podeljena, pa tako ima onih koji su oduševljeni njome, dok neki ističu nedostatke u pogledu prepoznavanja zahteva korisnika. Bilo kako bilo, značajan korak u ovoj oblasti je već učinjen. U prilog tome govori i činjenica da se veštačka inteligencija koristi na sudovima u oko 20 gradova i država SAD-a, kako bi se poboljšalo donošenje odluka.