Studije slučaja

Ocenjen kao jedan od najefektivnijih načina savremenog učenja i profesionalnog razvoja, metod studije slučaja primenjuje se kako bi znanje učesnika diskusije stavio u praktičnu primenu i istovremeno unapredio njihovo kritičko i analitičko razmišljanje; sposobnost rešavanja problema i donošenja odluka, kao i snalaženje u kriznim situacijama.

Ovaj metod koristimo u nastavi od osnivanja FEFA najpre jer želimo da naši diplomci budu proaktivni, timski orijentisani, odgovorni i spremni za preuzimanje rizika, a sve sa ciljem što kompletnije pripremljenosti za njihove buduće poslovne izazove.

Vođeni mišlju da u modernom svetu punom nepoznanica najčešće ne postoji jednoznačan odgovor, uz pomoć ove metode poseban akcenat stavljamo na razvoj adaptibilnosti, kognitivnih i interpersonalnih veština naših studenata.

Analizom različitih realnih slučaja, oni se stavljaju u okruženje koje zahteva prepoznavanje i razumevanje celokupnog konteksta situacije – izazove, šanse i probleme koji se moraju rešiti kroz zajedničku diskusiju. Osim spomenutih veština, imaju mogućnost da dodatno unaprede i primene teorijske koncepte, ali i druga stečena znanja.

U nastavku vam predstavljamo neke od studija slučaja koje su, zahvaljujućim velikom broju uspešno rešenih primera na nastavi, naši studenti samostalno osmislili, uz asistenciju profesora.

Najveći svetski proizvođač avio-motora, General Electric, upustio se u savladavanje važnog izazova, a to je primena 3D štampe u izradi delova motora. Primenom ove tehnologije, kompanija je uspela da na nekoliko načina unapredi kvalitet proizvoda, kao i sam proces proizvodnje. General Electric je primenom posebnih 3D štampača uspeo da proizvede propelere od titanijum-aluminida mnogo brže i jeftinije, nego što je to bio slučaj ranije, kada su za proizvodnju ovih delova bili potrebni skupi i složeni alati. Takođe, pojedini delovi motora koji su u sebi sadržali i po 20 komponenti, sada mogu biti kompjuterski dizajnirani i potom izliveni u jednom komadu, čime njihova proizvodnja postaje jednostavnija. Takođe, izlivanjem određenih delova u jednom komadu, moguće je smanjiti masu tih delova i do 25%. Smanjenjem mase motora, moguće je tokom leta ostvariti uštedu u potrošnji goriva. U kompaniji su identifikovali oko 100 delova motora koje je trenutno moguće izraditi pomoću 3D štampača.