U organizaciji Mreže za demokratski dijalog i FEFA fakulteta, održane su specijalističke studije Pravedna tranzicija na Zapadnom Balkanu od 1. maja.
Vođeni činjenicom da je veliki deo društva zaboravljen u raznim etapama koje su dovele do modernizacije kakvu danas poznajemo, ovaj program imao je za cilj da doprinese stvoranju pravednog društva u okvirima održivog razvoja obučavajući polaznike da postanu predvodnici tih promena u svom okruženju.
Šest tematskih celina činilo je najvažniji deo znanja koje su pružile specijalističke studije:
Koje utiske su poneli polaznici prve generacije ovih studija, saznajte u nastavku.
Pravedna tranzicija predstavlja niz odgovornih politika kojima se sada treba baviti kako ne bi brinuli u budućnosti. Odgovorna društva su zajahala taj talas i sigurno jedre kroz promene svesti, navika i ciljeva... Mi smo, kao društvo, u procesu tranzicije zastali u jednom trenutku. Odgovornošću i razumevanjem, a pre svega znanjem, koje stičemo na ovom programu bićemo spremniji za sve što nas kao društvo čeka, moći ćemo da upravljamo ali i da predupredimo krize koje nam slede.
Često čujemo pojmove kao što su "Zelena agenda", borba za ekologiju, nova radna mesta, održivost, a bojim se da malo ko zna šta sve to znači i kakvi izazovi čekaju naše društvo u godinama koje dolaze. Edukacija je osnov pravednost koja nam mora biti prioritet u promenama koje nas očekuju. Bila mi je čast da budem aktivni deo prvih specijalističkih studija ove vrste i da uz sjajne predavače i energiju koju su pokrenuli ostali učesnici postavimo temelje budućeg socijalno pravednog društva, promenjenih društvenih vrednosti i politika sa zdravim ekosistemom koje nikoga ne ostavlja zaboravljenim.
Multidisciplinaran pristup, primeri dobre prakse, dinamična atmosfera, iskusni predavači, sve to je doprinelo da se pravedna tranzicija nametne kao goruća tema bliske budućnosti.
Svet se suočio sa ograničenošću resursa i ogromnim zagađenjem sa jedne, kao i ubrzanim razvojem tehnologija sa druge strane. U centru nastalog vrtloga je čovek sa narušenim pravom na dostojanstven i bezbedan život i rad. Pravedna tranzicija treba da stvori održivi balans koji će racionalno i "zeleno" koristiti resurse, neće kočiti razvoj novih tehnologija, a sve u interesu zdravijeg i kvalitetnijeg života ljudi
S obzirom na to da se naša država nalazi u procesu tranzicije već više decenija bitno je sagledati sve aspekte tog pojma i pokušati da se nađe rešenje po kojem niko ne bi bio gubitnik tranzicionog perioda. Upravo to je bio fokus programa „Pravedne tranzicije na Zapadnom Balkanu“ koji je otvorio nove perspektive u izučavanju tih tokova u okviru akademskog polja. FEFA je među prvim visokoškolskim ustanovama prepoznala značaj i posledice koje tranzicija ima na čitavu društvo, tako da treba očekivati da se razmišljanja o ovom pojmu u potpunosti institucionalizuju i postanu deo obaveznog silabusa na svim fakultetima čiji su fokus društvene i humanističke nauke.