Studije slučaja

Ocenjen kao jedan od najefektivnijih načina savremenog učenja i profesionalnog razvoja, metod studije slučaja primenjuje se kako bi znanje učesnika diskusije stavio u praktičnu primenu i istovremeno unapredio njihovo kritičko i analitičko razmišljanje; sposobnost rešavanja problema i donošenja odluka, kao i snalaženje u kriznim situacijama.

Ovaj metod koristimo u nastavi od osnivanja FEFA najpre jer želimo da naši diplomci budu proaktivni, timski orijentisani, odgovorni i spremni za preuzimanje rizika, a sve sa ciljem što kompletnije pripremljenosti za njihove buduće poslovne izazove.

Vođeni mišlju da u modernom svetu punom nepoznanica najčešće ne postoji jednoznačan odgovor, uz pomoć ove metode poseban akcenat stavljamo na razvoj adaptibilnosti, kognitivnih i interpersonalnih veština naših studenata.

Analizom različitih realnih slučaja, oni se stavljaju u okruženje koje zahteva prepoznavanje i razumevanje celokupnog konteksta situacije – izazove, šanse i probleme koji se moraju rešiti kroz zajedničku diskusiju. Osim spomenutih veština, imaju mogućnost da dodatno unaprede i primene teorijske koncepte, ali i druga stečena znanja.

U nastavku vam predstavljamo neke od studija slučaja koje su, zahvaljujućim velikom broju uspešno rešenih primera na nastavi, naši studenti samostalno osmislili, uz asistenciju profesora.

3 miliona domaćinstava u Bangladešu se oslanja na struju koju proizvode solarni paneli koji se nazivaju SHS (Solar Home System – kućni solarni sistem). Kompanija ME Solshare u ruralnim područjima instalira svoje mikro-mreže koje omogućavaju pojedinačnom domaćinstvu da putem solarnog panela proizvodi električnu energiju i da potom istu deli sa još 10 drugih domaćinstava. Svako domaćinstvo koje poseduje tzv. SOLbox predstavlja jedan čvor u mreži koji mu omogućava da kupuje ili prodaje električnu energiju proizvedenu pomoću kućnih solarnih panela. SOLbox je uređaj koji ima ulogu strujomera i regulatora punjenja, a pomoću M2M komunikacije omogućava povezivanje sa SOLbox uređajima drugih domaćinstava. Trgovina i plaćanje između proizvođača i kupaca se odvija putem digitalnih platformi SOLweb i SOLapp. Sistem omogućava da određeno domaćinstvo može kupiti struju od što domaćinstava-proizvođača što doprinosi pouzdanosti mreže.